Płock to piękne miasto, o bogatej historii i licznych zabytkach architektury, kultury i sztuki. Dla tych, którzy przyjadą tu na wakacje, dostępna jest zróżnicowana baza noclegowa, atrakcje turystyczne i bogata infrastruktura rozrywkowa. Jednym z obiektów o szczególnej wartości kulturowej i edukacyjnej jest Muzeum Mazowieckie – to jedna z najstarszych placówek tego typu w kraju.

Muzeum mazowieckie po kilku zmianach siedziby ostatecznie znalazło miejsce w pięknej, starej secesyjnej kamienicy. Wybór nie jest przypadkowy, ponieważ największą atrakcją tej placówki jest właśnie ogromna kolekcja dzieł sztuki z okresu secesji. Wystawa ta zajmuje aż cztery piętra budynku i przedstawia ceramikę, szkło, rzeźbę, malarstwo i biżuterię, w salach poświęconych danemu rodzajowi rzemiosła. Obejrzeć można tu liczne dzieła znanych twórców z okresu Młodej Polski oraz całe sale, które odtwarzają mieszczańskie wnętrza secesyjne. Ta niezwykła wystawa stanowi perełkę na skalę światową, przyciągającą licznych miłośników sztuki, historyków i studentów Akademii Sztuk Pięknych.

Poza sztuką secesyjną w muzeum znaleźć można także liczne eksponaty związane z historią i tradycją regionu mazowieckiego oraz kolekcję art deco z całego świata. Znajduje się tu także ekspozycja dotycząca historii Płocka, od czasów pradawnych, aż do współczesności. Goście mogą zobaczyć makietę miasta z początku XIX wieku, wziąć udział w pokazach multimedialnych i prelekcjach, obejrzeć wystawę poświęconą polskiej numizmatyce oraz zobaczyć fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej, na których pokazano Płock.

Z drugiej połowy XIX wieku pochodzi zabytkowy spichlerz, który także znajduje się w Muzeum Mazowieckim. Zobaczyć tu można bogatą kolekcję etnograficzną, w skład której wchodzą stare stroje ludowe, wycinanki mazowieckie, tradycyjna ceramika, materiały i rzeźby. Na stałe dostępne są wystawy poświęcone sztuce Mazowsza oraz Dalekiego Wschodu. W spichlerzu od czasu do czasu organizuje się warsztaty poświęcone etnografii i antropologii.

Sporo osób przyjeżdżających tutaj, aby mieć czas na zwiedzenie wszystkiego, wykupuje sobie noclegi (). Płock to piękne miasto, które szczyci się licznymi muzeami, prezentującymi kulturę i sztukę Polski.