Sama nazwa Augustowa jest już dość nośna. Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu słyszał tylko samą tę nazwę. Jednak niewiele osób zdecydowało się zgłębić wiedzę na temat tego miasta, a tym bardziej do niego pojechać. Ci, którzy jednak zdecydowali się nie żałują. W tym przypadku nie ma najmniejszych problemów choćby w kwestiach bazy noclegowej lub też zaplecza gastronomicznego. Co więc ciekawego tu ujrzymy? Czy to miasto jest w stanie nas zaintrygować?

Miasto jest bardzo otwarte dla fanów aktywności fizycznej. Mamy tu kilka wartych uwagi obiektów sportowych. Mamy również zaplecze do uprawiania sportów wodnych na najwyższym profesjonalnym poziomie. Jednak Augustów (Augustów – info – wikipedia) to nie tylko sport to również kilka ciekawych propozycji architektonicznych zabytków i miejsc, gdzie po prostu można miło spędzić czas. Może nie ma tutaj krakowskich sukiennic, jednak nie będziemy się tu nudzić i wystarczy dosłownie odrobina dobrej woli, aby odnaleźć walory tego miasto i dobrze się w nim poczuć. Jednym z ciekawych miejsc dla tych mniej sportowych urlopowiczów jest Rynek Zygmunta Augusta. Jest on już obecny w mieście od ponad pięciuset lat, a w tym czasie powoli stał się centrum kulturalnym i społecznym miasta. Powstało tu dużo augustowskich noclegów (Augustów – noclegi i kwatery – meteor-turystyka.pl), restauracji i knajp, które skupiają ludzie w jednym miejscu o niedużej powierzchni – miejsce konsoliduje i integruje, za to należy mu się podziw i uznanie. Na rynku znajdują się również klimatyczne fontanny oraz kolumna Zygmunta, która została stworzona w 2006 roku z okazji okrągłej rocznicy utworzenia miasta. W miejscu tym jest również kilka niedużych kamienic charakterystycznym dla tego miejsca architektonicznym stylem. Obecnie w dawnych budynkach mieszczą się biura administracji publicznej miasta.

Znajdziemy tutaj również cmentarz, który powstał w dziewiętnastym wieku – jest to miejsce, na którym spoczywają rosyjscy żołnierze. Jeżeli mowa o żołnierzach to warto również wspomnieć o białym domku, w którym kiedyś mieszkali polscy oficerowie. Jeżeli chodzi o bardziej sakralny wymiar miasta to znajduje się tu kościół matki Boskiej Częstochowskiej – bardzo ważny dla mieszkańców, jak i samych turystów, którzy są ściśle związani z tradycją, kulturą i świadomością swojej wiary i religii.