Nad Bałtykiem, znajduje się wiele miejscowości letniskowych. Jedne są bardziej, inne mniej znane. Niektóre to prawdziwe kurorty, z bogatą ofertą noclegową, rozrywkową i gastronomiczną, inne to miejsca bardziej kameralne, urzekające ciszą i spokojem. Wśród tych wszystkich miejscowości Niechorze, na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym specjalnym. Jednak Niechorze łączy w sobie wszystkie zalety bałtyckiego kurortu i kameralnej, spokojnej wioski wypoczynkowej. Przytulne noclegi w Niechorzu zadowolą z pewnością poszukiwaczy wakacyjnych wrażeń, jak i osoby, które na urlopie chcą odpocząć od zgiełku dużego miasta.

Niechorze może także pochwalić się, poza sąsiedztwem Bałtyku, bliskością bardzo ciekawego pod względem przyrodniczym jeziora – Liwia Łuża. To przybrzeżne jezioro Morza Bałtyckiego powstało w wyniku odcięcia przez mierzeję, zatoki od wód morza. Jezioro charakteryzuje się bardzo bogatym życiem biologicznym, a to na skutek eutrofizacji, czyli nadmiernego wzbogacania się w materię organiczną. Przyczyną eutrofizacji jest spływ nawozów z okolicznych pól i użytków zielonych. Od 1959 roku cały obszar jeziora wraz z brzegami jest objęty ochroną w ramach rezerwatu ornitologicznego Liwia Łuża.

Rezerwat został powołany w celu ochrony dla nauki naturalnego środowiska lęgowego łabędzia dzikiego, ale jezioro jest także ostają dla wielu ciekawych gatunków ptaków wodno-błotnych (perkoz dwuczuby, łabędź niemy, gęgawa, błotniak stawowy i wiele innych). Jezioro jest także bogate w ryby, można tu zaobserwować mi.in. leszcze, krąpy, płocie, kliny, węgorze, wzdręgi, szczupaki, ciernki. Liwia Łuża ma połączenie z Bałtykiem poprzez kanał o takiej samej nazwie. Przez kanał ten zachodzi wymiana wód w obydwie strony. Przy sztormach oraz silnych wiatrach od morza, następuje tak zwana cofka, czyli wody Bałtyku zostają wtłaczane do jeziora, natomiast przy wysokim stanie wody w jeziorze, woda z akwenu przemieszcza się do Bałtyku. Informacje te nie oddają czarującej atmosfery, która tworzy się w tym miejscu. To należy sprawdzić na własnej skórze.