Uważanym za najważniejszą miejscowość dla historii i kultury kaszubskiej są Wdzydze Kiszewskie , gdzie znajduje się Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego (https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaszubski_Park_Etnograficzny_we_Wdzydzach_Kiszewskich). Park ten został niegdyś założony przez małżeństwo, które zakochało się w Kaszubach, Państwa Gługowskich. Początkowo była tutaj jedna chata, dziś park ten rozrósł się do wielkiego skansenu, prezentującego całe bogactwa kultury kaszubskiej . Można tutaj znaleźć rekonstrukcje chat, zabudowań dworków, wiatraki, kościoły i budynki rzemieślnicze. Tuż obok skansenu znajdują się domki letniskowe, wybudowane na wzór chat kaszubskich, które są wspaniała alternatywą noclegów na Kaszubach. Baza noclegowa jaką oferują ze względu na swoją lokalizację przyciąga przez cały rok tłumy zainteresowanych turystów .

To właśnie we Wdzydzach zostały zapoczątkowane hafty kaszubskie, wyroby plecionkarskie wykonane z korzenia lipy i sosny, a także liczne publikacje zawierające informacje etnograficzne Kaszub. Na terenie skansenu można spędzić bez obaw cały dzień, jest tutaj wszystko co jest potrzebne do zapewnienia radosnego i dobrze spędzonego dnia. Na miejscu znajdziemy sklep, kawiarnię i karczmę, gdzie można skosztować lokalnych wyrobów, takich jak: piwo korzenne, miód spadziowy, kwiatowy, sosnowy, przetwory owocowe, soki i powidła.

Końcówka dnia będzie idealna porą na spędzenie jej w Wielu. To mała miejscowość, która położona jest blisko lasów tucholskich. Nie ma lepszego miejsca na spacery i wycieczki rowerowe. Świeże powietrze, przepiękne lasy z występującymi w nich jeziorkami, bagna, bogata fauna i flora aż proszą by wyruszyć im na spotkanie. W tej przecudownej miejscowości warto poszukać tradycyjnej lodziarni, którą nie trudno tutaj znaleźć wystarczy zapytać pierwszą napotkaną osobę, gdzie możemy zjeść najlepsze lody a otrzymamy informację jak tam dotrzeć. Smaków może nie ma tam za wiele, bo tylko cztery lub pięć tych najpopularniejszych, ale za to smak i jakość powala na kolana najwytworniejszych smakoszy. Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Kalwaria Wielewska, która najwspanialszy klimat ma o zachodzie słońca, z której można go podziwiać z widokiem na jeziorka. Dla zainteresowanych są tu także inne możliwości: można wypożyczyć kajak lub rowerek wodny i udać się w podróż po klimatycznym jeziorze.