Kotlina Kłodzka oferuje wielkie bogactwo, jeżeli chodzi o wody mineralne. Tutejsze uzdrowiska znane są szeroko nie tylko w kraju, ale i w całej Europie. Kudowa, Duszniki czy Polanica, wszystkie ze Zdrojem w nazwie, cieszą się wielkim powodzeniem wśród kuracjuszy, którzy chętnie korzystają z możliwości spędzenia tutaj czasu.

Najstarszym uzdrowiskiem Ziemi Kłodzkiej jest Lądek-Zdrój, który jest jednocześnie najstarszym uzdrowiskiem w Europie. Lecznicze właściwości tutejszych wód znane są już od XIII wieku. Można się tutaj udać cierpiąc na reumatyzm czy choroby skóry. Jednak również w leczeniu innych przypadłości, lądeckie wody są bardzo pomocne. Baza noclegowa Lądka to wiele obiektów pamiętających dawne czasy, wiele z nich jest odremontowanych i oferuje noclegi o wysokim standardzie.

Kudowa-Zdrój stanowi naturalną bramę łącząca nas z Czechami. Niezależnie od leczniczych walorów kudowskich szczaw, czyli mocno nasyconych dwutlenkiem węgla wód, kuracjusze chętnie korzystają z możliwości odwiedzin u naszych południowych sąsiadów. Oryginalne jedzenie oraz doskonałe piwo ściągają tam każdego roku wielu bywalców kudowskich sanatoriów. Jest to, podobnie jak Lądek, miejsce o bardzo długiej historii związanej z balneologią.

Walory przyrodolecznicze tego regionu to nie tylko wody mineralne, to również często specyficzny mikroklimat. Na przykład Duszniki-Zdrój, charakteryzują się alpejskim klimatem, spotykanym zwykle na wysokościach powyżej 1000 m n. p.m. A w rzeczywistości uzdrowisko położone jest przeszło 400 metrów niżej. Miejsce to znane jest również z tego, że za młodu koncertował tu Fryderyk Chopin, który zmagał się z gruźlicą.

Również pozostałe, mniej i bardziej znane kłodzkie uzdrowiska oferują wiele możliwości w dziedzinie stawiania pacjentów na nogi. Stanowią również bogatą bazę noclegową, z której korzystać mogą zwykli turyści. Kotlina Kłodzka oferuje noclegi w domach zdrojowych, sanatoriach i pensjonatach. Baza noclegowa jest zróżnicowana i często pamięta XIX wiek. Jednak za zabytkową fasadą, kryją się często nowoczesne obiekty uzdrowiskowe, gdzie standard noclegów, jak i prowadzonych zabiegów leczniczych, zdecydowanie bardziej przywodzi na myśl wiek XXI. Każdy, kto odwiedzi jedno z kłodzkich uzdrowisk, wróci wypoczęty, ze sporym zapasem witalności, dzięki której łatwiej będzie przetrwać powrót do szarej rzeczywistości.