Spływy kajakowe, to bardzo popularny sposób na aktywny wypoczynek. W Polsce, z racji tego, że znajduje się tu sieć wód, o bardzo zróżnicowanym charakterze, każdy, niezależne od poziomu zaawansowania i preferencji krajobrazowych, z łatwością znajdzie coś dla siebie. Rejonem, który słynie z przepięknych jezior i malowniczych rzek są Kaszuby. Rzeką szczególnie cenioną przez kajakarzy, ze względu na jej dużą zmienną (można tu znaleźć fragmenty, które przypominają górski potok, a także fragmenty bardzo łagodne, z szerokim korytem i wolno płynącą wodą), jest Wda. Z kolei jeśli chodzi o kaszubskie jeziora, to kajakarze bardzo chętnie pływają po malowniczym jeziorze Wdzydze. Nie dziwi więc fakt, że Borsk, niewielka wioska położna nad Jeziorem Wdzydzkim oraz nad Wdą, jest miejscem, gdzie kajakarze bardzo chętnie korzystają z ofert noclegowych (na meteor-turystyka.pl). To najlepsza baza wypadowa na kajakowe wojaże po Wdzie i Morzu Kaszubskim. Poza dobrymi kwaterami, w Borsku znajdziemy też liczne wypożyczalnie kajaków oraz firmy organizujące spływy kajakowe.

W Borsku można rozpocząć spływ i zakończyć go w Czarnej Wodzie. Długość tej trasy to 20 km, po drodze mija się drewniany most drogowy we wsi Bąk, a w Odrach można przy okazji zwiedzić tajemniczy rezerwat Kręgów Kamiennych. Można też udać się do niezbyt odległych Wdzydz Kiszewskich i stamtąd dopłynąć do Borska. Jest to szlak o długości ok. 9 km, bardzo malowniczy prowadzący przez Jezioro Wdzydzkie. Alternatywą dla tych szlaków jest przepłynięcie kanałem Wdy z Borska, przez Cegielnię do Wiecka. Jest to szlak łatwy w górnym odcinku, później trzeba się liczyć z licznymi przeszkodami w postaci zwalonych przez bobry drzew.

Ponadto można też zorganizować sobie wycieczki kajakowe po Jeziorze Wdzydze. Akwen ten ma powierzchnię ponad 150 ha, występuje na nim wiele wysp, dzięki czemu jest to niezwykle ciekawe miejsce na takie wyprawy.