Suwałki to jedno z najpopularniejszych miast na Suwalszczyźnie. Założone zostały przez kamedułów w XVII wieku i początkowo była to wieś. Na Starym Rynku podziwiać można klasycystyczne kamienice, zaś na samym środku znajduje się park, który założono w pierwszej połowie XIX wieku. Turystów zachwyca także dziewiętnastowieczna figura Matki Bożej i okazały zegar słoneczny, wykonany z żelaza. Warto zwiedzić także kościół Serca Jezusowego, który początkowo był prawosławną cerkwią. Naprzeciwko kościoła znajduje się budynek dawnego męskiego gimnazjum gubernialnego, zaprojektowany przez wielkiego włoskiego architekta, Corazziego. Podziw budzi także przepiękny ratusz z wieżą zegarową.

Suwałki to miasto, które słynie z wielu… cmentarzy. Wynika to z tego, że zamieszkiwali tu nie tylko Polacy, ale i Żydzi, Cyganie, Tatarzy, Rosjanie. Jednym z najpiękniejszych jest cmentarz katolicki, nad którym góruje neogotycka kaplica. Znajduje się tutaj wiele starych grobów oraz żelaznych krzyży. Całkiem obok jest cmentarz prawosławny, gdzie pochowano m. in. carskich urzędników oraz staroobrzędowców. Znajduje się tu piękna drewniana cerkiew. Warto także zobaczyć malutki cmentarz muzułmański. Suwalszczyzna to jeden z najpiękniejszych regionów w całej Polsce. Aby chronić ten polodowcowy krajobraz, utworzono Suwalski Park Krajobrazowy, który był zresztą pierwszym krajobrazowym parkiem w kraju. Znajduje się tu wiele punktów widokowych, przede wszystkim Cisowa Góra. Dobrym miejscem do podziwiana widoków jest także Góra Rowelska, najwyższe wzniesienie na Suwalszczyźnie, ale nie należy ona już do parku.

Popularne jest także wzgórze Smolnik oraz Góra Zamkowa. Co ciekawe, na terenach tych ekranizację „Pana Tadeusza” kręcił Andrzej Wajda. Najpopularniejszą rzeką na Pojezierzu Suwalskim jest Czarna Hańcza, która ma prawie 150 km długości. Przepływa ona przez jezioro Hańcza oraz Wigry. Charakteryzuje się ona bardzo dużym spadkiem, podobnym do rzek górskich. Warto urządzić sobie na niej spływ kajakowy. Na Suwalszczyźnie leży najgłębsze jezioro w Polsce, Hańcza. Jest ono także najzimniejszym jeziorem, gdyż obszar ten znany jest jako biegun zimna. Jezioro jest bardzo czyste i zamieszkują je rzadkie skorupiaki oraz sielawy, sieje wigierskie, miętusy itd. W Suwałkach znajduje się całkiem spora baza noclegowa (info meteor). Właśnie tu dostępne są noclegi na naprawdę wysokim poziomie. Warto przyjechać do Suwałk z całą rodziną i cieszyć się zarówno piękną przyrodą, jak i licznymi zabytkami.