Jura Krakowsko-Częstochowska to obszar niezwykle istotny z punktu historycznego, ale także przyrodniczego. Napotkamy tutaj dużo walorów i atrakcji, dlatego jeśli ktoś lubi łączyć przyjemne z pożytecznym, to właśnie to miejsce powinno spełnić wszystkie wymagania turysty, który lubi mieć do czynienia z czymś nowym i chętnie odkrywa nieznane.

Najważniejszą atrakcją tutejszego regionu jest Szlak Orlich Gniazd (więcej info). Ciągnie się na długość 160 kilometrów i wyznacza trasę od jednego zamku do drugiego. Do najważniejszych obiektów, które koniecznie powinniśmy zwiedzić będąc na miejscu, należy na przykład Zamek w Ogrodzieńcu. W zasadzie dziś są to tylko okazałe ruiny, które jednak świadczą o bogatej przeszłości tego regionu. Za niewielką opłatą mamy możliwość zwiedzenia nie tylko ruin, ale i muzeum, wystawy oraz sali tortur. Kolejnym zamkiem, jaki nie powinien ujść naszej uwadze jest zamek w Bobolicach. Wystylizowany na średniowieczne czasy, pięknie odbudowany jest dzisiaj dostępny w postaci muzeum. Wstęp tutaj również jest płatny. Innym zamkiem jest zamek w Mirowie, który jest romantyczną ruiną budowli pochodzącej z XIV wieku.

Kolejnym na naszej liście powinien obowiązkowo być zamek w Ojcowie. Historia utrzymuje, że zamek ten został wybudowany przez Kazimierza Wielkiego dla swojego ojca Władysława Łokietka, czemu zarówno zamek, jak i miejscowość tu się znajdująca zawdzięczają swoją nazwę. Jednym z najlepiej zachowanych budowli tego typu jest zamek Pieskowa Skała. Jest on uznawany za perełkę polskiej architektury, arcydzieło wykonane w renesansowym stylu, coś, czego przegapić nie można. Jura to także region pełen ostańców i jaskiń, do najpopularniejszych skał należy oczywiście Maczuga Herkulesa. Nazwa wzięła się od niecodziennej formy, jaką ten ostaniec przyjął. Wśród jaskiń nie brakuje tych, które są przygotowane na zwiedzanie przez turystów – wiele z nich jest w pełni oświetlonych i oferuje możliwość zobaczenia na własne oczy niesamowitych nacieków skalnych. Baza noclegowa w miarę zwiększonego ruchu turystycznego, jest tutaj systematycznie powiększana. Noclegi na terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej gwarantują przystępną cenę i sprawdzoną jakość (gospodarze kwater i hotele). Warto jest zatrzymać się tutaj na dłużej i spędzić tyle czasu, ile tylko możemy, żeby jak najlepiej poznać ten piękny region.